2009. június 27., szombat

Szombaton buli lesz


A következő szombaton lesz egy nagy buli a haverokkal. Vicceld meg őket egy vagány, színes kontaktlencsével. De ez lesz az első alkalom, hogy kontaktlencsét fogsz viselni? Itt van, hogyan csináld!

Az első alkalom előtt mindenképpen kell egy próba. Nagy a valószínűsége, hogy szükséged lesz egy pár napos hozzászoktatáshoz is. Ne csak a buli előtt egy órával tedd be először a kontaktlencsét, mert ha a szemed begyullad, akkor nem vagány leszel, hanem csúnya. És végig fogod kínlódni az egész éjszakát!

Kezd az alapoknál és bizony menj el a szemészedhez, még akkor is, ha nem vagy szemüveges! Készíttess egy szemvizsgálatot és az ott kapott adatok alapján válaszd ki a megfelelő paraméterű kontaktlencsét.

Vedd meg a kontaktlencséket legalább egy héttel a buli előtt. Körülbelül 3-4 nap kell majd ahhoz, hogy a szemed hozzászokjon az idegen testhez, még akkor is, ha nem dioptriás kontaktlencsét vásároltál. Ez az időszak egyénenként igen változó, lehet, hogy elsőre minden rendben lesz, lehet, hogy egész héten próbálkoznod kell. Ne felejtsd el megvenni a kiegészítőket sem: szemcsepp, ápoló folyadék, tartó.

A buli elhúzódhat és egy 7-8 órás folyamatos viselési idő eléréséhez bizony szükséged lehet az egy hetes hozzászoktatási időre. A kiindulási időtartamot (legelső viselés) a kontaktológus szakember fogja meghatározni neked. Onnan indulva fokozatosan, átlagosan óránként lehet emelni a viselési időtartamot.

Ha az egész estés bulit nem nálad rendezed, akkor célszerű lesz magaddal vinned egy kis csomagban a megvásárolt eszközöket, ápolószert, tároló tokot, szappant, kéztörlőt és szemcseppet, hogy a kontaktlencsét szükség esetén ki tud venni.

Ha szemüveges vagy, akkor vidd magaddal a szemüvegedet is, hátha mégis szükség lehet rá. Például a füst irritálhatja a szemed, kiszáradhat a szem egy erős ventilátor vagy légkondi miatt is, zavarhat az erős, vibráló fény, és előfordulhat, hogy szemedbe megy valami. Ekkor a kontaktlencsét ki kell venned. A szemedet pedig szemcseppel nyugtathatod meg.

A kontaktlencsét lehetőleg az indulás előtt közvetlenül tedd be a szemedbe, hogy minél hosszabb ideig viselhesd a buliban. Ha az este jól sikerült és elhúzódik egy kicsit, például ilyen egy fergeteges lagzi, akkor figyeld az időt és körülbelül 8 óra múlva mindenképpen vedd ki őket!

Ha szemedbe ment valami, jellemzően por vagy a sminked, akkor csepegtess be egy pár csepp szemcseppet. A kellemetlen szennyeződés ekkor kipislogható. Csak olyan törlőkendőt vagy jó minőségű papírzsebkendőt használj, ami tiszta és nem szöszöl. A kézmosást ne feledd, a kontaktlencséket pedig ne öblítsd le csapvízzel. Legideálisabb az alapos kézmosás utáni kontaktlencse kivétel, ápolószeres öblítés és utána az újra felhelyezés.

2009. június 23., kedd

Túlhordás. Ne csináld!


A kontaktlencse túlhordás két esetben jelentkezhet. Az egyik lehetőség, hogy többször használod a lencsét, mint szabadna. Például a kéthetes lencse 14 napig használható, a havi lencse pedig 30 napig, azaz 14, illetve 30 alkalommal.

Persze a napok összejöhetnek hosszabb idő alatt is, kihagyhatsz napokat a kontaktlencse viselésből. Azokon a napokon, amikor nem viseled a kontaktlencsédet, hagyd őket az ápoló folyadékban. Viszont a napok számát, amikor viselted őket, mindig tartsd számon.

A kontaktlencse túlhordás akkor is jelentkezik, ha folyamatosan 16 vagy akár húsz órán át is viseled őket. Például egy buli vagy esküvő esetén könnyen túllépheted az optimális 12 órát. Előfordulhat, hogy elalszol a lencsével a szemeden, ekkor is összejöhet ez az idő.

Mindig járj utána, hogy a kontaktlencsék hány órás használatra valók, és lehetőleg tartsd be ezt az időintervallumot. Ez ugyanolyan fontos, mint az alkalmak száma. A szemészedtől pedig kérdezd meg, hogy alhatsz-e kontaktlencsében!

Hogyan jelentkezik a kontaktlencse túlhordás?

Ha szerencséd van, akkor sehogyan. De ez nem jelenti azt, hogy büntetlenül túlhordhatod a kontaktlencséidet.

Ha nem vagy szerencsés, akkor úgy érzed, mintha erős paprika került volna a szemedbe: szúr, csíp és nem látsz tisztán.

Ne várd meg, amíg a szemed jelzi, hogy túl sokat hordtad már a kontaktlencséidet. Ilyen esetben nem fogsz túl jól mutatni, és a szemed épségét is kockáztatod!

Mit okozhat a kontaktlencse túlhordás?

A kontaktlencse anyaga öregszik, ezáltal a légáteresztő képessége folyamatosan romlik, túlhordás esetén pedig teljesen meg is szűnhet.

Ha a szem nem jut elég oxigénhez, akkor kiszárad és tiltakozni fog. Enyhébb esetben kötőhártya gyulladás vagy csak átmeneti allergiás reakciók jöhetnek létre.

Súlyosabb esetben a szem szaruhártyája megduzzad és fájdalmas gyulladás alakul ki. A látásod akár végérvényesen romolhat is.

Csak spórolásból vagy nem kellő odafigyelésből nem szabad magadat ilyen veszélynek kitenni.

Mit tegyek, ha túlhordtam a kontaktlencsémet?

Ha nincs panaszod vagy enyhébb tünetek jelentkeznek, akkor pár napig ne hordj kontaktlencsét. A szemedet szemcseppel nyugtasd meg. A túlhordott lencsét dobd ki és egy teljesen újjal próbálkozz újra!

Ha erősebb fájdalmad van és a szemed sem akar megnyugodni, akkor keresd fel a kontaktológusodat. Ő tanácsot is ad, hogy mikor viselhetsz újra kontaktlencsét. Súlyosabb esetben akár el is tilthat a kontaktlencse viselésétől!

2009. június 15., hétfő

Kontaktlencsében megyek nyaralni


Sokan épp a nyaralás miatt vesznek kontaktlencsét. Az erős napsütésben ha napszemüveget vesznek fel és az nem dioptriás, akkor kellemetlen, hogy nem látnak jól. Sportolás közben pedig pont a szemüveg lehet zavaró. De milyen szabályokat kell betartani a nyári forróságban, a szabadban?

 

A kontaktlencsének árt a sós tengervíz, de az uszodák és strandok klóros vize is. A vízből apró szemcsék és szennyeződések a kontaktlencse felületére tapadnak. Onnan a szembe kerülve később gyulladást és fertőzést okozhatnak, ami épp az otthonunktól távol, egy idegen országban nehezebben kezelhető.

Ha nyaralni megyünk, akkor javaslom, hogy napi kontaktlencsét vigyünk magunkkal, amit a nap végén egyszerűen eldobhatunk. Másnap reggel egy friss és új lencsével indulhatunk a kalandokba.

Ha mégis egy hosszabb viselésű kontaktlencse mellett döntünk, akkor hetente legalább egyszer végezünk fehérje oldást. A napi higiéniára, a kontaktlencsék tisztítására pedig nagyobb gondot fordítsunk.

A tisztítás legyen nagyon alapos, a finom dörzsölést se feledjük. A végén pedig bő folyadékkal jól öblítsük le a kontaktlencséket. Arra is ügyeljünk, hogy a tárolók is tiszták maradjanak, ne kerüljön beléjük például a finom szemcséjű tengerparti homokból.

A nyaralás tele van extrém helyzetekkel. Kipróbálhatjuk a búvárkodást, a bungee-jumpingot és egy sor nagyszerű szórakozási lehetőséget. Ne feledkezzünk el arról, hogy a szemünkön ott a kontaktlencse. Az orvosok ilyen helyzetekben kifejezetten tiltják a kontaktlencsék viselését, talán nem véletlenül.

Azt is kockáztatjuk, hogy a lencsék kiesnek például a felfröccsenő víztől. Vigyünk magunkkal tartalék lencsét, ha sportolni indulunk vagy egyszerűen vegyük ki a kontaktlencséket. Ha pedig mindenképpen a szemünkön hagyjuk őket, akkor gondoskodjunk a szemünk megfelelő védelméről, például napszemüveggel, jól záródó búvárszemüveggel vagy úszószemüveggel.

Ha úgy érezzük, hogy a kontaktlencse viselése kényelmetlen, zavaró vagy szúró fájdalmat okoz, akkor minél előbb vegyük ki. Ha látásunk elhomályosodna, például a sós tengervíztől, akkor is a kivétel a legjobb megoldás. Legyen nálunk mindig szemcsepp, hogy a szemünket hamar meg tudjuk nyugtatni. Koszos kézzel ne nyúljunk a szemünkhöz!

Ha repülővel utazunk, akkor szükségünk lesz egy mini utazószettre, amiben 100 ml-nél kisebb kiszerelésű ápolószer is található. Ezt a kis piperetáskát felvihetjük magunkkal a gépre és a tranzitváróban is nálunk lehet. Egy repülőút a reptérre érkezéstől a célállomáson a csomagok átvételéig sok-sok óra telik majd el, ami alatt szükségünk lehet a kéztörlőre, kis tükörre vagy szemcseppre.

2009. június 7., vasárnap

Ez lesz neked az első

Sohasem hordtál még kontaktlencsét? Szeretnél? Mielőtt megvennéd az elsőt, el kell menned a szemészedhez. Mond meg neki, hogy kontaktlencsét szeretnél vásárolni, ehhez van szükséged egy szemvizsgálatra.

A kontaktlencse vásárláshoz nem használhatod a szemüveged adatait, a dioptria és a fókuszpont más érték lesz, mert a kontaktlencse közvetlenül s szemeden helyezkedik el, míg a szemüveg kicsit távolabb, előtte.

A kontaktlencséhez szükséges vizsgálaton megállapítják tehát a szemed dioptria értékét és görbületét. Például mínuszos dioptria esetén a kontaktlencséhez szükséges érték kisebb lesz, mint a szemüvegedé.

Ezen a vizsgálaton ki is próbálják, hogy a szemed hogyan alkalmazkodik az idegen testhez: felhelyeznek egy próba lencsét, amit fél órára a szemeden hagynak. Ha alapos a szemészed, akkor ellát egy csomó hasznos tanáccsal és megtanít arra is, hogyan helyezd fel a kontaktlencsét Te magad.

Az első kontaktlencséd legyen egy havi lencse, mert ebből a legnagyobb a választék, szélesebb az árkínálat és sokféle gyártó közül választhatsz. Kezdetben, lehet, hogy gyakrabban ki kell venned, mert csak rövid ideig tudod hordani.

Ha az első bulira készülsz, ahol egy színes lencsével szeretnél feltűnni, vagy csak nem akarsz szemüveget hordani, akkor legalább 3-4 nappal a nagy esemény előtt kezd el a szemed hozzászoktatását. Kezd fél órával, majd lépésenként növeld az időt, amíg a szemed teljesen alkalmazkodik.

Az első alkalommal, amikor elhagyod a biztonságos otthonodat az új kontaktlencsével a szemeden, ne felejts el magaddal vinni egy kis pipere táskát. Tegyél bele egy tokot a lencséknek, kis kéztörlőt és szappant, kozmetikai tükröt és egy kis méretű ápolószert. Biztonságot nyújt, ha van nálad egy szemcsepp is, ami megnyugtatja a szemed.

2009. június 1., hétfő

Higénia - a kézmosásnál kezdődik...

Pár napja az ígértem, hogy írok a kontaktlencse tisztántartásával kapcsolatos tudnivalókról. Gondolom, hogy nem szükséges külön magyarázni: miért olyan fontos a higiénia egy olyan kis tárgy esetében, amit a szemünkbe helyezünk és akár egy-két napig is ott hordunk. De álljunk is meg mindjárt egy pillanatra!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy nem csak a lencsének, hanem a kezünknek is tisztának kell lenni. Hiszen hiába tisztítottuk meg alaposan a lencsét, ha utána piszkos kézzel nyúlunk hozzá. A teendőket ugyanakkor bonyolítja, hogy míg a kézmosáshoz tökéletesen megfelel a bőséges szappanos, majd tiszta víz, addig a lencséhez speciális folyadékot kell használnunk.
A vízben ugyanis számtalan mikroorganizmus található. Ezek pedig a szembe kerülve gyulladásokat, fertőzéseket okozhatnak. Szinte mindenhol kaphatóak viszont a kifejezetten kontaktlencse viselők számára készült szemcseppek.

Nagyon fontos azt is megemlíteni, hogy általános szemcseppet ne használj a kontaktlencséhez, mert ezzel csak a lencse anyagát, és ily módon a viselés komfortérzetét fogod károsítani, nem pedig a problémát orvosolni. A felhasznált ápolószert mindig öntsd ki a tároló tokból, soha ne használd újra az ápolószert. A tároló tokot pedig hagyd szabad levegőn száradni, biztonságos helyen.

Minderről pedig itt egy kis oktatófilm is. Egyenesen az American Optometric Assotiation-tól.
Creative Commons License A Yukka Blogon található tartalmak a Creative Commons Nevezd meg!-Ne add el!-Ne változtasd! 3.0 Unported Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.