2010. december 1., szerda

Havazásban kontaktlencsével?

Ha kinézek az ablakon látom, hogy reggel óta szakad a hó, hol kisebb, hol nagyobb pelyhekben – és a meteorológusok szerint ez így is lesz mostanában. Ezért azt hiszem, aktuális pár szót ejteni arról, hogy télen hogyan hordjuk biztonságosan a kontaktlencsét és milyen esetleges veszélyforrásoknak vagyunk kitéve.


De kezdjük először az előnyeivel! Télen gyakran előfordul, hogy a hidegből fűtött helységbe érkezünk és ilyenkor a szemüvegünk bepárásodik. Ez a kontaktlencsével soha nem fordul elő. Télen az ember nem is gondolná, de a szemre káros UV sugárzás hasonlóan nagy, mint nyáron, amikor napszemüveget viselünk. Ebben az időszakban – mikor a hó nagyon nagy százalékban veri vissza a napsugarakat – is ajánlott a napszemüveg, de az is jó védelmet nyújt, ha UV szűrős kontaktlencsét hordunk. Bár az UV szűrős kontaktlencse nem fedi a szem „fehér” részeit, de az íriszt igen – és ez a védelem nem elhanyagolható.

Ugyanakkor legyen bármilyen megbízható egy kontaktlencse, ha úgy esik a hó, hogy óhatatlanul az arcunkba fújja a szél, akkor arra az időre érdemesebb kivenni a kontaktlencsét – hogy folyamatosan ne piszkolódjon, vagy fel lehet venni egy napszemüveget védekezésképp.

Ki nem szokott hógolyózni, ha lehetősége van rá? Nem különösen jó eltalálni egy jól célzott dobással testvéreinket, barátainkat? Ám sajnos az a helyzet, hogy a kontaktlencsére nézve ez bizony veszélyes időtöltés. De ne csüggedjetek! Hógolyózáshoz vegyetek fel síszemüveget, vagy ami még egyszerűbb, vegyétek ki a kontaktlencsét erre az időre. De, ha elég ügyesen tértek ki a hógolyók elől, talán az is elég lehet...

Nem csak a piszkolódás lehet veszélyes, de a szem nedvesség vesztése is. Télen általában könnyebben kiszárad a szemünk, főleg a fűtéstől, és a kevésbé párás környezettől, így a nedvesítésre is jobban oda kell figyelni. De ezt úgyis érezni fogod abból, ha viszketni, vagy kicsit szúrni kezd a szemed. A megoldás nem bonyolult, csak egy-két csöppentés a szemcseppből, és szemünk ismét frissen nézhet elébe a kihívásoknak.

2010. november 10., szerda

Kontaktlencsét csak biztos forrásból!

Kontaktlencsét csak biztos, ellenőrzött forrásból vásárolj! Tulajdonképpen egyértelműnek kellene lennie. De sajnos nem az. A csábító, sőt, szinte már gyanúsan olcsó árak és gyanúsan kedvezményes ajánlatok a legtöbb embert könnyen becsaphatják. Igen, még engem is. :) De elég egy jó párhuzam, és minden világos lesz.

Ha autót akarok venni, fontos megnéznem, hogy ki árulja az autót - ergó mennyire bízhatok meg benne - és azt is, hogy hol árulja. Mert egy szeméttelep mellett nem biztos, hogy a legjobb gépkocsit fogom megkapni, sőt, erős a gyanú, hogy valami svindli van a dologban. A márka hivatalos képviselője viszont valószínűleg jó autót fog ajánlani, garanciákkal. A kontaktlencsékkel sincs ez nagyon másképp. Először is csak úgy vásárolj kontaktlencsét, hogy előtte konzultáltál szemorvosoddal (mert ha egy rossz autót veszel meg, akkor azt jobb esetben csak a pénztárcád bánja, de egy rossz kontaktlencse nagy egészségügyi gondokat okozhat). A legegyszerűbb, ha megnézed, hogy milyen beszállítóktól szerzi be az adott bolt a kontaktlencséit. Ha ezek a gyártók, vagy a gyártók hivatalos disztribútorai, akkor az interneten sem nagyon lehet mellényúlni.

Másik megszívlelendő dolog, hogy más által már használt kontaktlencsét sose helyezz be magadnak! (Az autókkal ez másképp van, remek használt autókat találhatsz...) Vannak dolgok, amiket nem használunk egymás után, pusztán higiéniai okokból. Azt hiszem erre nem kell példát mondanom, mindenki tud kitalálni magának.

A biztos forrás kiválasztásában a szemorvos, optikus tud segíteni, tanácsot adni. Minthogy ez a blog a Yukka kontaktlencse és napszemüveg webáruházé, így elsősorban magunkat ajánlom figyelmetekbe. :) A Yukka csak és kizárólag hivatalos disztribútoroktól származó kontaktlencséket forgalmaz, és szakértőnk valamint információs vonalunk is rendelkezésre áll, bármi kérdés merülne fel. Hogy ez idáig megbíztatok bennünk, azt mi sem mutatja jobban, minthogy bekerültünk az Év Internetes Kereskedője 2010 közönségszavazásán a legjobb/legnépszerűbb 30 online bolt közé, ahol mi vagyunk az egyetlen kontaktlencsékkel kereskedő cég. Ezt nektek köszönhetjük.

A jelszó továbbra sem változott: Kontaktlencsét, biztos forrásból!

2010. november 2., kedd

Reloaded: Téli sportok újratöltve!

Fázol? Kevés a napfény? Rossz a közérzeted? Hamar besötétedik? Az antidepresszánsok helyett inkább fordulj a téli sportok felé, hogy elűzd a rossz kedvedet! Rengeteg lehetőség közül választhatsz, ha egy kicsit belegondolsz, amivel feldobhatod a téli napokat. De azért ne „hűbelebalázs” módjára vesd bele magad a télbe – előbb készülj fel. Válassz strapabíró sportszemüveget, síszemüveget, és sportoláshoz kifejezetten ajánlott, napi, eldobható kontaktlencsét!



Legyen szó síelésről, snowboardozásról, hegymászásról, szánkózásról, korcsolyázásról, sífutásról, vagy csak egy nagy kirándulásról a havas vidéken – fontos, hogy vigyázzunk a szemünkre. A hó nagyon nagy arányban tükrözi vissza a napsugarakat, ami ideiglenes hóvakságot is okozhat, de a kellő védelem hiányában károsíthatja a szemünket. Ilyen esetekben ajánlott olyan kontaktlencsét hordani a napszemüveg alatt, ami UV szűrővel is fel van szerelve, hogy mikor levesszük a napszemüveget, arra a kis időre is jusson valamennyi védelem a látóidegeinknek. Sportoláshoz egyértelműen a napi, eldobható kontaktlencsékre tesszük le a voksunkat, hiszen ezeknek a behelyezése gyors, könnyű, nagyon jól illeszkednek, és nem tragédia, ha a sport, a mozgás hevében bepiszkolódik, vagy esetleg megsérül a kontaktlencse.

De, ha csak azért szeretsz kirándulni, hogy utána a meleg kandalló mellől jobban essen belülről szemlélni a kinti havas világot, vagy a síelésben kizárólag a forralt bor a kulcsszó nálad – a szemed védelmére akkor is figyelj oda! Megfelelő kontaktlencse, megfelelő napszemüveg, és kezdődhet a tél. Nálunk, a Yukkán mind a kettőből nagy választékot találsz!

2010. október 12., kedd

Biztonságosabban az utakon kontaktlencsével, éleslátással!

Hogyan lehetne csökkenteni a közlekedési balesetek számát? Van egy ötletem! Sajnos sokan vezetnek úgy, hogy nem veszik fel az előírt szemüveget, vagy az előírt kontaktlencsét. Sőt, még többen vannak, akik valahogyan elbliccelik, kibekkelik a jogosítványhoz szükséges szemészeti vizsgálatot, és így szereznek autóvezetői engedélyt. Azonban mindnyájunk érdeke, hogy ez ne így legyen! És itt a remek lehetőség, hogy mindenki ellenőriztesse látását. Amiről beszélek, az a Látás Hónapja, ami idén országosan októberben kerül megrendezésre.

Sajnos még többen vannak azok, akik tudják, hogy romlott a szemük, de mégsem mennek el szemészeti vizsgálatra. Vállaljunk több felelősséget egymásért! Ahogy már említettem, ebben a hónapban a szemvizsgálat és az orvosi szaktanácsadás a legtöbb (az összes akcióban részt vevő) szemészeti üzletben ingyenes. Egy jól illesztett kontaktlencsével újra visszanyerhetjük éleslátásunkat - és nem kell attól félni, hogy a szemüveg elrontja megjelenésünket. A kontaktlencse ma már nagyszerű alternatívája a szemüvegnek, és a legtöbb szemüveges - hogy matematikai fogalommal éljek - kiegészítő megoszlásban használja a kétféle látáskorrekciós eszközt.

A Magyar Látszerész Szövetség és a Magyar Optikus Ipartestület különösen is nagy hangsúlyt fektet arra, hogy jobban figyeljünk oda látásunkra, ha máskor nem is, de legalább most októberben igen. És ki tudja, talán ez lehet egy megkezdett út afelé, hogy tudatosabban vigyázzunk egészségünkre. Aminek változása kézzelfoghatóan és leglátványosabban gyakran a szemünknél kezdődik. Tudj meg többet a Látás hónapjáról, tájékozódj a résztvevő üzletekről!

2010. szeptember 27., hétfő

Öregnek látod magad a tükörben? Fiatalodj kontaktlencsével!

Amit mindig is sejtettünk, vagy mondjuk úgy, hogy tudat alatt tudtunk, most bizonyítást nyert. Nem, nem arról van szó, hogy Michael Jackson UFO lett volna, vagy, hogy a rulett játékot mindig a bank nyeri. Nem. Egyszerűen csak arról a tényről olvashattunk a contactlenses.co.uk-n, hogy az emberek öregebbnek ítélik azokat, akik szemüveget hordanak, mint azokat, akik nem. Ez egy bizonyos korig még jól is jöhet, de (főleg a nőknek) nem árt meggondolni, hogy ebből a szempontból is érdemes minél előbb kontaktlencsére váltani.

A felmérést a londoni Vision Clinic végezte: 4000 embert kérdeztek meg szemüveget viselő emberek koráról, fényképek alapján. Az eredmény az lett, hogy a szemüvegeseket átlagosan 3.3 évvel öregebbnek gondolták. Sőt, azokat, akik 45 év felett voltak, 5 évvel öregebbnek nézték átlagban. Jelentős eltérés, nemde?

Pepecselhetünk a sminkkel, játszhatunk a frizuránkkal, de ha egyszerre szeretnénk öt évet fiatalítani megjelenésünkön, a legegyszerűbb, amit tehetünk, hogy kontaktlencsére váltunk! Sokan félnek a kontaktlencsétől, de ezek a félelmek ma már nem igazán megalapozottak. Az egynapos, eldobható kontaktlencsék olyan vékonyak, hogy tényleg nem lehet érezni, hogy a szemen vannak. Mivel a mai kontaktlencsék modern alapanyagokból készülnek, többnyire szilikon-hidrogélből, ezért a biztonság kérdése sem kérdés többé. Ezek a kontaktlencsék ugyanis bőven elegendő oxigént képesek átereszteni, hogy a szem „fellélegezhessen”.

Aki először próbálja ki a kontaktlencsét, annak, a próbaidőszakra mindenképpen napi, eldobható kontaktlencsét ajánlunk, és természetesen azt, hogy ismerkedjen meg a lehetőségekkel, és konzultáljon egy szemorvossal is mindenképpen, hiszen a kontaktlencse egy orvosi segédeszköz. Szerencsére ma már sokféle kontaktlencsét gyártanak, így különböző szembetegségekkel is tudjuk hordani a lencsét, de ehhez is természetesen szükséges az orvosi vizsgálat először. Illetve továbbra sem győzzük hangsúlyozni, hogy a kontaktlencsét hordók számára mennyire fontos a félévenkénti szemorvosi vizsgálat. (Bár ez a szemüvegesekre is igaz.)

Egy szó, mint száz: szeretnél fiatalodni? Akkor kontaktlencsére fel!

2010. szeptember 13., hétfő

Új fejlesztésű bevonat – extra hosszú viselési idő

Megfogadtuk, hogy itt a kontaktlencse blogon, amellett, hogy elmondjuk a véleményünket a lencsékről, időről időre beszámolunk a legújabb kontaktlencse fejlesztésekről is. És mivel van miről beszélni, most is ezt tesszük. :)

A Texas Tech University Health Science karán ugyanis kifejlesztettek egy új típusú kontaktlencse bevonatot, ami lehetővé teszi, hogy a kontaktlencsét akár két hónapig hordjuk, megszakítás nélkül! A speciális bevonat egy fémből, méghozzá szelénből áll, egy olyan antibakteriális anyagból, ami hosszú ideig védelmet biztosít a kórokozókkal szemben.

Felmerülhet benned, mint ahogy bennünk is felmerült, hogy a szelén bizony mérgező anyag! Igen, ez igaz. Csakhogy olyan kis mennyiségről van szó, ami nem fejt ki semmilyen negatív hatást. Egy ilyen kontaktlencse bevonatban kevesebb szelén található, mint egy átlagos ebédben. Szóval meg lehet nyugodni, a bevonat tökéletesen biztonságos. Legalábbis a contactlenses.co.uk szerint, akik a Science blogra hivatkoznak adatforrásként.

Mégis, azt kell mondanunk, hogy legyen akármilyen biztonságos egy hosszan viselhető kontaktlencse, kimondottan nem javasoljuk, hogy ilyen sokáig megszakítás nélkül hordjad. Nagyon sok szennyeződés felmerülhet ennyi idő alatt, és tényleg nem árt néha megtisztítani még a legtovább hordható kontaktlencsét is. Egyébként úgy tűnik, hogy annyira bevált ez a szelén bevonat, hogy máris további felhasználási lehetőségeken kísérleteznek. Szervezetbe beültethető szerkezetekben fogják alkalmazni, mint például pace-makerekben.

Végül, úgy gondolom, nem ez a találmány fogja megváltani a világot, de az kétségkívül igaz, hogy könnyebbé teheti a kontaktlencse viselést, és ha néhány embernek könnyebb lesz tőle az élete, akkor már megérte a sok kutatás.

2010. augusztus 5., csütörtök

A színes kontaktlencsék lehetséges hatásai

A minap elgondolkodtam, úgy általában a színekről. Hogy mire jutottam? Arra, hogy alapvetően nagyon sok információt hordoz egy-egy szín. Színek alapján ítélkezünk, fogalmazunk meg szimpátiát, vagy ellenszenvességet; színek alapján döntünk, választunk, cselekszünk. Sőt, az emberi fajnak is a szemszín az egyik legegyedibb azonosítója, mivel mindenkinek különböző írisze van. Olyan ez, mint egy belénk ültetett kód, azonosító szín-jelrendszer. És hogy ennek a megváltoztatása potenciálisan milyen következményekkel járhat? Lássuk a medvét, azaz a színes kontaktlencsék hatásait pontokba szedve.

1. Megváltozott személyiség jegyek
Egy színes kontaktlencsével más embernek érezhetjük magunkat, idolunk bőrébe bújva viselkedésünk is megváltozhat.

2. Magabiztosság – más reflexek
Egy régóta óhajtott szemszín, egy elbűvölő tekintet nagy önbizalmat adhat. Főleg, ha tudjuk, hogy mikor, hol és hogyan kell alkalmazni.

3. Mint egy álarc – felszabadult viselkedés
Könnyen mások bőrébe bújhatunk egy új szemszínnel. Sok embernél egy egyfajta felszabadult érzést vált ki – hogy ki tudnak lépni régi megszokott önmagukból. Tiszta lappal, új élet, új remények, új szemszín.

4. Szerepjátszás
A színészeknek is sokszor segít jobban beleélniük magukat karakterükbe, jobban megformálni az adott szereplőt, ha szemszínben is azonosulnak vele. Főleg, ha például egy vámpír eljátszásáról van szó, mint pl.: a Twilightban. Ezt többek között Robert Pattinson is megerősíti, aki Edward Cullen szerepét játszotta az említett filmben.

5. Önkép formálás
Felépíteni saját önképünket fontos dolog – ha ehhez feltétlenül egy másik szemszínre van szükségünk: a megoldás nem probléma többé.

6. Menekülés a problémák elől
Ugyanakkor egy új szemszín választás lehet menekülés a problémák elől is. Vagy ennek a jele. Mint mikor a nők egy-egy kapcsolat végeszakadtával más színűre festik a hajukat. A párhuzam itt is megtalálható.

7. Vicces lencse – könnyebb kapcsolatteremtés
A crazy, vagy vicces lencsék hatása pedig legtöbbször a rokonszenv, a mosoly, vagy a megdöbbenés – a lényeg, hogy érzelmeket vált ki, amin tovább haladva megkönnyítheti az ismerkedést.

Azért azt is el kell mondani, hogy a higiéniára, és a biztonságos kontaktlencse viselés szabályaira is oda kell figyelni, ha egy színes kontaktlencse mellett döntünk, akár hosszabb időre, vagy csak egy buli, egy party, egy egyszeri alkalom miatt. Azt se felejtsük el, hogy ezek is orvosi segédeszközök, melyeket csak fokozott óvatosság, és nagy odafigyelés mellett szabad használni. Éppen ezért, mielőtt rendelnél egy adag színes lencsét, nem árt, ha legalább konzultálsz szemorvosoddal.

Végül, talán az a legjobb, ha az ember ki van békülve magával, az alakjával, a szeme színével, az adottságaival. Ám, ha valami nem tetszik – azon lehet változtatni! Tornával, edzéssel, öltözködéssel, horribile dictu műtéttel – vagy épp egy színes kontaktlencsével.

2010. július 16., péntek

Felelősség, higiénia – nyáron is!

Kontaktlencsét hordani csak felelősséggel szabad. Vagy lenne szabad. Több ismerősömtől is hallom, ahogy mesélik, hogy többször előfordul, hogy elfelejtik kicserélni a kontaktlencséjüket, vagy elalszanak benne – de még az egyszerű túlhordás is nagy veszélyforrás, amit sajnos igen sokan nem vesznek komolyan. A contactlenses.co.uk internetes portál arra hívja fel a figyelmet egy cikkében, hogy a fiatalok, azaz a 20-40 éves korba eső emberek között gyakori nemcsak a túlhordás, de a nem megfelelő higiéniával történő lencsehasználat, különös tekintettel a lencse tisztítására.

Gondolhatnánk, hogy Magyarországon jobb a helyzet, mint az Egyesült Királyságban, de sajnos a tapasztalataim nem egészen ezt mutatják. Főleg nyáron, mikor a fiatalok kisebb gondja is nagyobb annál, hogy tisztán tartsák a kontaktlencséjüket. A kisebb tünetek figyelmen kívül hagyása rossz következményekkel, szövődményekkel járhat. Az eleinte csak kis viszketésből, csípő érzésből később eres szem, majd még súlyosabb betegségek származhatnak. Az egészség nem játék, a higiéniát komolyan kell venni! Akinek az az egy-két perc a kontaktlencse tisztításával nyűg, az inkább hordjon szemüveget! Tudom, kicsit szigorú vagyok, de ezek tényleg fontos dolgok, és nem lehet eléggé hangsúlyozni őket.

Most, hogy ilyen forró a nyár, és nagy szárazság van, figyeljünk arra is, hogy ne száradjon ki a szemünk. Ha szükséges, használhatunk műkönnyet (szemcseppet), vagy erre az időre válasszunk olyan kontaktlencsét, aminek nagyon nagy a nedvességtartalma – hogy még 40 fokban is nedvesen tudja tartani a szemet. A ventilátorok, légkondicionálók is potenciálisan okozhatnak kiszáradt szemeket – így ha környezetünkben, munkahelyünkön találkozunk velük, az még egy ok arra, hogy jobban odafigyeljünk szemünk komfortjára.

Mert kontaktlencsét hordani lehet divatból, lehet szükségből, lehet azért, hogy attraktívabbak legyünk. Lehet azért is, mert sok helyzetben jobban teljesít, mint egy szemüveg. De a lényeg, hogy felelősséggel tegyük. És mindennek az alapja a kellő higiénia. Mint az élet oly sok más területén is.

2010. július 2., péntek

Fel a nyárra napi kontaktlencsével!

Az Optician Online nemrég arról számolt be, hogy Nagy Britanniában a napi kontaktlencsét hordók száma 6%-kal emelkedett az előző évben. Az angolok tudhatnak valamit. És ezzel a mondattal sikerült vérig sértenem a skótokat, walesieket és észak-íreket. De talán ők nem is értik ezeket a sorokat – ha egyáltalán olvassák. De ha mégis, megengedem: ők is tudhatnak valamit. :) A nyárra biztosan előnyösebb a napi kontaktlencse.

Alapvetően azt kell tudni, hogy a legbiztonságosabb alapanyagúak a szilikon-hidrogél kontaktlencsék. Ezeket az alapanyagokat azonban leginkább a kiterjesztett viselésű, havi kihordású lencsékben alkalmazzák. Ma azonban már sok eldobható, napi kontaktlencse alapanyagaként is ezt találjuk. A legtöbb napi kontaktlencse nagy víztartalommal rendelkezik, a tökéletes illesztésért, és hogy könnyen tudja hidratálni, nedvesen tartani a szemet. A másik fontos szempont az oxigén áteresztő képesség – ami legalább annyira fontos, mint a nedvességtartalom.

Személyes véleményem, hogy a napi kontaktlencsék jobban megfelelnek a nyár igényeinek. A bulizós, nyaralós, fesztiválra járós, strandolós, ma-elmegyek-és-nem-tudom-hol-ér-a-reggeles nyári éjszakákra jobban illik az eldobható, napi kontaktlencse. Nem kell a tisztítással vacakolni. Ha bepiszkolódik, amire ilyenkor nagyobb az esély – nem tragédia, hiszen olcsóbb, mint a havi kihordású – elég behelyezni egy újat, ami tiszta és higiénikus. Nálunk a Yukkán is bőven találsz kínálatot napi kontaktlencsékből. Válassz egy megfelelő modellt, és jöhet az ereszd el a hajam!

Az angolok már csak tudják. ;)

2010. június 21., hétfő

Figyelj a nyári sminktrendre – kontaktlencsével is!

Minden nő szeretné valamennyire követni az aktuális divatot – és ezzel egyáltalán nem mondok újat – még ha kontaktlencsét visel is. Azonban nekik egy kicsit nehezebb az életük, hiszen a kontaktlencsével nagyon vigyázni kell sminkeléskor, és nem is mindenféle sminkeszköz használata „kompatibilis” a kontaktlencsével. Lássuk hát nagy vonalakban az idei nyári sminktrendet, és hogy a kontaktlencsések mire figyeljenek fokozottan!

Sminkünkre a nyáron is gondot kell fordítani, hiszen a bulizáshoz, vagy, hogy csak egyszerűen vonzó nőnek érezzük magunkat nyáron is, hozzátartozik az a plusz, amit egy jól eltalált smink adhat. A legtöbb külföldi, divattal foglalkozó oldal - például a handbag.com is – arra fekteti a hangsúlyt, hogy a szemeknek gyáron üdének, élénknek, frissnek kell lenniük. Ezt a hatást egyrészt kipihent szemekkel – másrészt könnyed, laza, fényes sminkkel érhetjük el, vagy egy kis fémes csillogással.

Az első lépés tehát az, hogy felélénkítsük a nyári partizástól elfáradt, felpuffadt szemünket. Ezt a régi, jól bevált, hagyományos módszerekkel tudjuk a legkönnyebben megtenni. Helyezzünk áztatott teás filtert a szemünkre (a tannin jótékony hatással van az erek véráramára), vagy uborka szeletekkel is próbálkozhatunk, a lényeg, hogy hűvös legyen – mert a hideg szintén segít regenerálódni a fáradt szemkörnyéknek.

A második lépés, hogy megfelelő lágy színeket válasszunk, lehetőleg olyat, ami világosabb, mint a bőrünk tónusa, hiszen ez az, ami idén nyáron lázba hozza a divatkövetőket.

A harmadik lépés pedig az, hogy a lehető legóvatosabban vigyük fel a színeket, persze csak miután behelyeztük a kontaktlencsénket hiszen nem árt látni azt, amit csinálunk. A porokat, és a szempillaspirált még mindig nem ajánljuk, és a szemtus alkalmazása sem javallott. Pusztán azért, mert ezek használata során nagyon könnyen bejutnak apró részecskék a szemfelszínre, amik azután megtapadnak a lencsén. Így biztos, ami biztos alapon, ha bonyolultabb sminket készítünk, érdemes arra a napra, vagy alkalomra napi, eldobható kontaktlencsét választani.

Bár ez ritka lesz ezen a nyáron. Hiszen a könnyed, lágy, fényes színek mennek.

2010. június 15., kedd

Twilight, Avatar, Focivébé, Fesztiválok – nyári trendek kontaktlencsével

Hol máshol, mint az Egyesült Államokban, már ki is tört a Twilight harmadik részét megelőző őrület – ami többek között abban mutatkozik meg, hogy egyre több tinédzser szaladgál farkasember- vagy vámpírkinézettel. Mi sem egyszerűbb, elég, ha egy színes kontaktlencsét beillesztesz, és máris kedvedre sokkolhatod barátaidat, ismerőseidet. A nyár különben is nagy kísértést tartogat mindenkinek, akik a színes kontaktlencsék irányába kacsintgatnak. Főleg most, hogy az Avatar-os zöldes-sárga szem legalább annyira trendi, mint egy-egy ország zászlóját viselni szemünkön a focivébé alkalmából!

Az előző posztban már elmondtuk a legfontosabb dolgokat a fesztiválokra, nyári alkalmakra ideiglenesen választott színes kontaktlencsékkel kapcsolatban – ám mindig van egy két új ötlet, praktikus dolog, ami sajnos kimarad a felsorolásból.

Sok mindent hajlamosak vagyunk elfelejteni, ezért összeállítottunk egy könnyen észben tartható sorozatot. Íme a lista arról, hogy mit NE csináljatok, ha kontaktlencsével mentek el egy-egy fesztiválra, vagy bármilyen más nyári közösségi programra!

1. Ne add oda másnak a kontaktlencsédet!
2. Ne próbáld fel más kontaktlencséjét!
3. Ne nyúlj a szemedbe nem higiénikus körülmények között! Használj kéztörlőkendőt!
4. Ne aludj el a kontaktlencsédben – hacsak nem direkt olyan, amiben ezt is lehet.
5. Ne menj vízbe kontaktlencsével – csak ha úszószemüveget is veszel fel rá.
6. Ne használd fel többször ugyanazt a tisztító folyadékot!

Körülbelül ez a hét az, amit könnyen meg lehet jegyezni, mégis nagyon fontos, hogy valóban ezek szerint használjuk a kontaktlencsénket a nyáron. Így nyugodtan lehetünk vámpírok, farkasemberek vagy Navik – mert a jó hangulat mellett a szemünk biztonsága is elsődleges kérdés.

2010. május 30., vasárnap

Fel a nyári fesztiválokra új szemszínnel!

A legújabb hollandiai kutatások szerint megtalálták azt a három genetikai alapsémát, ami a szemszínért felel. Ez az egyszerű halandók nyelvén annyit tesz, hogyha találnak egy hajszálat tőled a „tett helyszínén”, akkor abból nagyon jó valószínűséggel meg tudják állapítani ezek után, hogy milyen színű a szemed. Így akarják segíteni a nyomozást ismeretlen személyek ellen – írja a contactlenses.co.uk. Na, de mi van, ha éppen színes kontaktlencse volt rajtam?

A szemszín körüli mizéria mindig nyáron kerül újra a paletta közepébe. Hiszen a nyár a fesztiválok, koncertek igazi életre hívója! Mi is jó ötletnek tartjuk, ha színes kontaktlencsével, egy új szemszínnel szeretnéd sokkolni ismerőseidet. De vannak szabályok, melyeket be kell tartani, hiszen ne feledd, hogy a kontaktlencse amellett, hogy színesben jó játék is, mégis csak egy orvosi segédeszköz.

Ami talán a legfontosabb, hogy a szemorvosoddal egyeztesd, hogy milyen típusú színes lencsét szeretnél, majd együtt válasszátok ki a szemednek legjobban megfelelő, és neked legjobban tetsző modellt. Mindenkinek különböző a szeme, vagyis, ha már a kontaktlencsédet is egyedire kellett csiszolni, akkor nem lesz ez másképpen a színes kontaktlencséddel sem. Azonban az újszerű élmény bőven megér ennyi fáradtságot!

Mielőtt azonban elindulnál a bevetésre, feltétlenül próbáld ki a színes kontaktlencsédet otthon, hogy nem okoz-e irritációt, illetve, hogy hozzászokjon a szemed. A viselési időre itt is figyelni kell, mert általában a színes lencsék kevesebb oxigént eresztenek át, mint a direkt mindennapi viseletre kifejlesztettek kontaktlencsék. Vagyis itt fokozottan igaz, hogy a túlhordás nem a legjobb dolog, amit tehetsz. Arra is figyelj, hogy kitől szerzed be a színes kontaktlencsédet! Mindig csak ellenőrzött forrásból vásárolj, amiben megbízol, olyanoktól, akik az adott termék, márka hivatalos magyarországi forgalmazói. Nálunk, a Yukkán sokféle színes kontaktlencséből válogathatsz, garantáltan ellenőrzött, eredeti termékekből. Például kifejezetten ajánljuk a CooperVision Expressions Colors színes kontaktlencsét, hiszen 55 %-os víztartalmánál már csak a hétféle választható színe a megnyerőbb.

És ami alapvető dolog, de sokan talán a csábítás miatt beleesnek a hibába: ne használd más kontaktlencséjét! Még csak felpróbálásra sem! Hiszen ez a szembetegségek terjedésének egyik melegágya. Másrészt pedig mások kontaktlencséje nyilván az ő szemükre van „beállítva” – és neked lehet, hogy nem lesz olyan kényelmes, mint nekik.

Egy szó, mint száz: a nyár a fesztiválok ideje. A fesztiválok pedig szó szerint színesebbek színes kontaktlencsékkel! De ne feledd, csak okosan, a szabályok betartásával.

És hogy kicsit kedvet kapj, itt van Magyarország legnagyobb fesztiváljának, a Szigetnek az idei reklámfilmje! Mekkkora Bizznissz!

2010. május 17., hétfő

Hogyha szél fúj, hogyha ég zeng...

Ilyen a sors. Jó előre beharangoztam, hogy most már itt a nyár, jó lesz az idő, süthet a nap, vakíthat a fény, jöhetnek a napszemüvegek, és az UV szűrős kontaktlencsék. De hát be kell vallanom, nem vagyok meteorológus, sőt most már a jóstehetségemet is megkérdőjelezhetitek. Ilyen viharra, ítéletidőre, fákat kicsavaró szélre, katasztrófahelyzetre nem számíthattam. Ám az ügyes blogger még a szerencsétlen eseményeket is kihasználja! Elmondom, mire kell figyelni ilyen mostoha körülmények között, már ami a kontaktlencséket illeti!

Azt tudjuk, hogy a kontaktlencse esőben jobban funkcionál, mint a szemüveg, ugyanis nem párásodik. De mi a helyzet a széllel? Az erős szélben kavargó por könnyen a szemünkbe kerülhet, ami megtapadva a kontaktlencsén nemcsak, hogy később fertőzést okozhat, de azonnal látási gondokat indikál. Vagyis mit tegyünk? Talán a legelőnyösebb ilyenkor, ha eldobható, napi kontaktlencsét választunk az ítéletidőre. De ha mindenképpen ki kell mozdulnunk a vihar közben, akkor az is jó megoldás, hogyha arra az időre kivesszük a kontaktlencsét, és csak biztonságos körülmények között helyezzük be újra.

Az amerikai Mormon Times című újság egészen odáig megy, hogy a legfontosabb dolgok között, amiket katasztrófahelyzetben feltétlenül magunkkal kell vinnünk, a kontaktlencsét is előkelő helyen jegyzi. (Utahban gyakoriak a földrengések, így ott valós, és gyakori probléma lehet a hivatkozott cikk.) Kétségkívül igaz, hogy ha esetleg gyorsan kell elhagynunk otthonunkat, akkor (bár ebben a helyzetben feltehetőleg kisebb gondunk is nagyobb ennél) remek szolgálatokat tehet egy kicsi, könnyen magunkkal vihető kontaktlencse szett.

Talán a lehető legjobb, amit tehetünk, ha otthon maradunk, mikor a vihar tombol. Persze vannak, akik ezt nem tehetik meg. A tűzoltók, katasztrófa védelmisek, különböző segítő civil szervezetek mind vállalják az idő viszontagságait – hogy segíteni tudjanak a bajba jutottakon.
Itt a Yukka kontaktlencse áruház blogján mi is együttérzésünket fejezzük ki azokkal, akiknek el kellett hagyniuk otthonaikat az áradások miatt, és sok erőt és kitartást kívánunk a gátakon jelenleg is dolgozó embereknek!

2010. május 12., szerda

Ügyelj a szemedre nyáron is! Mire is kell fokozottan figyelni?

"Újra itt a nyááár, int a napsugááár..." – énekelhetnénk mi is a Hungáriával a jól ismert slágert. A nyár egyre erősebben kopogtat és dörömböl az ajtónkon. Ennek apropóján megpróbáltuk összeszedni, hogy mire érdemes nagy figyelmet fordítani, ha a szemünk egészségéről van szó: különösképpen a nyár folyamán. Főleg akkor, ha kontaktlencsét hordunk, hiszen több olyan dolog is befolyásolja ilyenkor a látásunkat, mint például az UV sugárzás, a pollenek, a virágzó növények, vagy például a szélben kavargó por. De ne rohanjunk ennyire előre. Csak szépen sorjában.

Az első, és gyakorlatilag legfontosabb nyári kiegészítő a napszemüveg. Persze a külleme, és a formája is számít, de nekünk most sokkal fontosabb, hogy a lehető legjobb UV szűrővel rendelkezzen. Ha pedig duplán biztosra szeretnél menni, akkor válassz polarizált lencséjűt! Azt hiszem, nem is kell hangsúlyozni, hogy miért fontos a szemünket védeni az ibolyán túli sugaraktól. Ha pedig még nem hallottál erről eleget, akkor olvasd el ezt kezdetnek. Ami viszont jó hír: a napszemüveg alatt „jól elvan” a kontaktlencse, elegendő nedvességhez jutva. Ja, és hol találsz megfelelő napszemüveget, jó áron? Hát például nálunk a Yukkán, mert, ahogy ígértük, nemrég gazdag napszemüveg kínálattal egészült ki honlapunk! Itt válogathatsz márkás napszemüvegeink közül.


Az allergiásokat kellemetlenül érintheti, hogy nyáron a legtöbb növény virágzik, így könnyen okozhatnak szem-viszketést, könnyezést, ami megnehezítheti a kontaktlencsések életét. Ilyenkor ajánlott antihisztamin tartalmú allergiás gyógyszert szedni – természetesen orvosi felügyelettel – vagy ha tudjuk, hogy olyan helyre megyünk, ahol fokozottan ki leszünk téve több rizikófaktornak is egyszerre (pollen, virágpor, állatok, szélben kavargó száraz por), akkor érdemes eldobható, napi kontaktlencsét választani arra az időszakra.

A száraz időben, a szélben kavargó por nem várt veszélyeket rejteget. Ezek az apró szemcsék könnyen megtapadhatnak a kontaktlencsén, ami később fertőzéshez vezethet. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tisztítás fontosságát, és természetesen egy napszemüveg ilyenkor is jó szolgálatokat tehet.

A kontaktlencse megfelelő tisztítása többszörösen is kulcskérdéssé válik, hiszen nyáron több szennyeződés megtapadhat a lencsén, például úszás közben, akár a szabadban, akár a medencében. És természetesen a klóros víz sem tesz jót a kontaktlencsének. Tehát, ha kontaktlencsével szeretnénk úszni, akkor viseljük úszószemüveget, és közvetlenül úszás után helyezzünk be egy új, eldobható kontaktlencsét, vagy alaposan tisztítsuk meg a hosszabb kihordási idejű lencsénket. Egy-két órát se adjunk a kórokozóknak a lehetséges megtapadásra és fertőzésre a kontaktlencse felületén.

Végül, ha röviden akarnánk összefoglalni, akkor azt mondhatnánk: a napszemüveg, és a megfelelő, gondos tisztítás a kulcsa mindennek. Ha ez megvan, jöhet a felhőtlen kikapcsolódás, és a kontaktlencse nem csak egy újabb nyűg lesz, hanem a nyári pihenés elhagyhatatlan, kedvenc kelléke. Úgyhogy gyerünk, énekeld velünk, hiszen te is ismered a dalt: "Újra itt a nyááár..."

2010. május 3., hétfő

Kontaktlencsét hordani nem időpazarlás

Sokan úgy gondolják, hogy nincsen értelme még egy felesleges nyavalyát a nyakukba venniük azzal, hogy kontaktlencsére váltanak. Nekik megvan a biztonságos szemüvegük, és abban a hitben élnek, hogy a kontaktlencsével sok a macera. Beilleszteni, kivenni, tisztítani: a szemüveggel nincsenek ilyen problémák. Tényleg nincsenek?

Én úgy tudom, hogy a szemüveget is szokás tisztítani, ha jól akarunk látni. Kétségtelen tény, hogy a szemüveg felvétele gyorsabb, mint egy kontaktlencséé. De valóban olyan nagy időveszteség egy perc? Mert a kontaktlencse reggeli behelyezése nem tart tovább. Sőt, ha a napi rutin részévé válik, akkor észre sem vehető, és bosszúságot sem okoz.

A tisztítás? Ha úgy gondolod, hogy ez neked túl sok energiádat emészti fel (hozzátéve, hogy ma már kaphatóak olyan szerkezetek is, amik egy gombnyomásra megtisztítják a lencsét a lerakódásoktól: például lásd egy korábbi posztunkat a Jitter Bug-ról (Klikk)), akkor egyszerű, ha napi, eldobható kontaktlencsét választasz. Ezzel garantáltan nem kell a tisztítással vacakolni. Reggel behelyezed, este kidobod – és minden nap új, tiszta, egészségesen biztonságos kontaktlencsét fogsz viselni. Ha pedig a beillesztés-kivétel procedúráját is szeretnéd megúszni, vagy legalábbis töredék idejére csökkenteni, akkor neked a kiterjesztett viselésű kontaktlencsék nagyon fognak tetszeni. Ezeket a kontaktlencséket akár – típustól függően – 30 napig is hordhatod éjjel nappal. A kiterjesztett viselésű kontaktlencsék szilikon-hidrogélből készülnek, ami a legmodernebb kontaktlencse alapanyag. És minél újabb, annál jobb, biztonságosabb egy kontaktlencse. Így az időveszteség eltűnik, viszont a kontaktlencse előnyei (nincs pára, nincsenek holtterek, magabiztos attitűd, sportnál biztonság, napszemüveg viselés lehetősége) megmaradnak. Megjött a kedved hozzá? Ha igen, nézz szét nálunk a Yukkán, ahol sok kontaktlencse újdonsággal találkozhatsz! (Klikk)

Sőt, mi több! Beilleszteni a kontaktlencsét ilyen egyszerű! A videón a srácnak nem vesz többet igénybe, mint 30 másodpercet.



Talán egy érv elhárult a kontaktlencse viselés elől. Persze mindenki annyi ellenérvet hozhat fel, amennyit csak akar. De tény, ami tény: a tudomány mai állása szerint a kontaktlencse felveszi a versenyt a szemüveggel. Méghozzá nem is akárhogyan.

2010. április 26., hétfő

Védd a szemed a káros sugaraktól!

Ahogy egyre közeledik a nyár, és melegszik az idő - egyre többször kerülünk szembe erős napsugárzással, ami veszélyeket tartogat a szemünk számára. Ugyan! Legyinthetnénk, hiszen az ősembernek sem volt sem UV szűrős kontaktlencséje, sem 100 %-os UV védelemmel felvértezett napszemüvege - mégis vígan elvolt ezek nélkül. Ez igaz is. Csakhogy nem is élt tovább 30-40 évnél.

A káros, ibolyán túli sugarak szemünkre kifejtett hatása jellemzően hosszútávon jelentkezik, és különböző szembetegségekhez, érszűkülethez vezethet. Ennek tükrében nagyon is érdemes gondot fordítani a szemünk védelmére, hiszen nem harminc vagy negyven, de sokkal inkább hetven, nyolcvan évig szeretnénk látni. Vagy legalább addig, amíg élünk. :)

Azért is különösen fontos napszemüveggel védekezni a nap káros sugarai ellen – még ha UV szűrős kontaktlencsét hordunk is - mert a kontaktlencse értelemszerűen csak a szivárványhártyát takarja le, a szem többi (vagyis fehér) részét nem védi a napsugaraktól. (Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a kontaktlencse könnyen elfér a napszemüveg alatt, sőt, ha levesszük egy rövid időre a napszemüveget, a kontaktlencse addig is védi a szemünket - már ha UV szűrős modellről beszélünk.)


Jobb hírrel nem is szolgálhatnánk, minthogy a Yukka kontaktlencse áruház, amellett, hogy UV szűrős kontaktlencséket is szép számmal tart virtuális polcain, hamarosan egy új szekcióval fogja bővíteni eddig sem szegényes kínálatát. Jönnek a napszemüvegek! A minőségi, import, a designra is igencsak adó, maximális biztonságot garantáló napszemüvegekből nem lesz hiány. Elöljáróban csak néhány nevet említek: Police, Givenchy, Gucci, Chopard, Emporio Armani. Nem is hangzik rosszul, ugye?

És már nem is kell sokat várni rá! Addig is nézz körül UV szűrős kontaktlencséink között! Például klikk ide!

2010. március 29., hétfő

Valóban káros a szemnek a sok számítógép előtt eltöltött óra?

Két poszttal ezelőtt, összefoglaltuk azokat a tanácsokat, amiket a kontaktlencsét viselőknek érdemes meghallgatniuk, ha monitor előtt dolgoznak. Szó esett a 20/20/20-as szabályról, és arról is, hogy statisztikailag kevesebbet pislogunk, mikor a számítógép monitorját bámuljuk hosszú időn keresztül. Így könnyebben kiszáradhat a szemünk, főleg, ha például olyan kontaktlencsét hordunk, ami pislogásra aktivizálja nedvesítő rendszerét.

A kézenfekvő megoldás a sok pislogás, és a 20/20/20-as szabály betartása – hogy elkerüljük a sokszor emlegetett CVS-t. A CVS (computer vision sindrome) egy olyan kellemetlen tünetegyüttes, ami a túl sok monitor előtt eltöltött idő miatt alakulhat ki a szemünknél. Tünetei között találjuk a szemfájást, fejfájást, homályos látást, száraz és irritált szemet, kettős látást, kancsalságot.

Ugyanakkor van egy meglehetősen sarkos ellenvélemény az optometrista szakorvosok között. Például az amerikai Dr. Eric DesGroseilliers és Dr. Denise Roy úgy gondolja, hogy az az álláspont, miszerint a meglehetősen sok számítógép előtt eltöltött idő látásromlást idéz elő, teljesen alaptalan. Szerintük a CVS tünetei is ahhoz hasonlóak, amikor valaki lefut egy maratonit, majd utána panaszkodik az orvosnak, hogy sajog a lába. (az eredeti angol cikkhez klikk)

Ez eddig rendben is lenne, mert maratonit nem futunk mindennap. De a számítógép előtt nagyon sokan naponta töltenek el hosszú órákat. Gondoljuk csak el, ha mindennap futnánk egy maratonit, akkor valószínűleg egy idő után problémánk adódna a járással... És ennek mintájára, ha valaki minden nap hosszasan monitor előtt dolgozik, annak pedig lehet, hogy a látással lesznek hosszútávon gondjai.

Ezért azt gondolom, hogy szemünk egészsége érdekében oda kell figyelni a kellő nedvesítésre, és a javasolt szabályokra. És érdemes olyan kontaktlencsét választani számítógépezéshez, aminek nagy a hidratáló tartalma. Például a CIBA Vision Dailies Aqua Comfort Plus napi eldobható kontaktlencsét, ami 69%-os víztartalmával gondoskodik arról, hogy szem ne maradjon szárazon.

2010. március 22., hétfő

Öt érv a napi kontaktlencse mellett

1. Az első az ára. A napi kontaktlencse jóval olcsóbb, mint a havi kihordású kontaktlencsék. Ennek megfelelően nem is kell rá olyan nagyon-nagyon vigyázni, mint egy havi kontaktlencsére, hiszen ha esetleg elszakad, elveszítjük, vagy bepiszkolódik, akkor csak beillesztünk egy másikat, hiszen nem kerül sokba.

2. Higiéniai szempontból kijelenthetjük, hogy a napi kontaktlencse a leghigiénikusabb megoldás, hiszen a kórokozóknak, szennyeződéseknek nincs ideje megtapadni a felületén. Ha pedig valami mégis megtapadna, akkor sem okozhat galibát, hiszen minden reggel tiszta, makulátlan, új kontaktlencsét illesztünk be. Gyerekeknek többek között éppen ezért ajánlják ezt a típust, mivel így hiába piszkolják be a lencsét napközben – minden reggel egy teljesen higiénikus új darabot használhatnak.

3. Allergiában szenvedőknek is leginkább a napi kontaktlencsét szokták ajánlani, mert a nem kiterjesztett viselési idő kevésbé irritálja az érzékeny szemet, illetve nekik különösen is fontos, hogy semmilyen virágpor, vagy egyéb allergén anyag ne érintkezzen a kontaktlencsével.

4. Sporthoz, a szabadidő aktív eltöltéséhez, kiránduláshoz szintén a napi, eldobható kontaktlencséket ajánljuk. Ilyenkor nagyobb a piszkolódás veszélye, és megeshet, hogy bizonyos sportok űzése közben elszakad, károsodik a lencse. Ezért érdemes ezekre az alkalmakra olcsó, biztonságos, napi kontaktlencsét betenni.

5. Vannak elfoglalt emberek, akiknek egyszerűen nincsen idejük arra, hogy tisztogassák a kontaktlencsét. Ha sajnáljuk az erre fordítandó időt, vagy ismerjük önmagunkat, és nem bízunk meg magunkban annyira, hogy tudjuk, valóban alaposan fogjuk elvégezni a kontaktlencse tisztítását, akkor megint csak a napi, eldobható kontaktlencse lesz az ideális választás nekünk. Így sem a tárolásra, sem az ápolószerekre, sem a tisztításra nem kell felesleges időt, energiát pazarolnunk.

2010. március 16., kedd

Kontaktlencsével a monitor előtt

Köztudott, hogy sem a tv képernyőjét, sem a számítógép monitorját nem jó túl sokáig bámulni. Sajnos azonban a legtöbb munkakör azzal jár, hogy akár napi nyolc órát is ülünk a gép előtt. A veszély abban áll, hogy az emberek kevesebbet pislognak, amikor hosszú időn át a monitor előtt ülnek. A kevesebb pislogás kevesebb nedvességet jelent a szemnek, ami a kontaktlencsét viselőknek talán még fontosabb, mint a látáskorrekcióra nem szorulóknak. Főleg akkor, ha például olyan kontaktlencsét hordunk, ami pislogásra aktiválja nedvesítő rendszerét. A kontaktlencseviselés komfortérzetében az egyik legnagyobb szerepet a kellő nedvesség játssza. Hamar észre fogjuk venni, ha kezd kiszáradni a szemünk, mert viszketni fog a lencse, és kényelmetlen lesz. Azonban ezt jobb megelőzni.


Fontos tehát, hogy gyakran pislogjunk, hogyha kontaktlencsét hordunk, és monitor előtt dolgozunk. Dr. Jeffry Anshell többek között arra is felhívja a figyelmet (angol nyelven itt olvasható), hogy szem előtt kellene tartani minden irodában dolgozónak a 20/20/20-as szabályt. Ez azt jelenti, hogy mialatt számítógéppel dolgozunk, legalább 20 percenként, 20 láb távolságra (körülbelül 6 méter) távolságra, 20 másodpercen át nézzünk, hogy időt adjunk a szemünknek, hogy kényelmesen tudjon újra fókuszálni. És persze a pislogásról se feledkezzünk meg.

Emellett évente szükséges szemvizsgálatra menniük azoknak, akik monitor előtt dolgoznak. Így mérni lehet a képernyő hatását a szemre, és még idejében meg lehet tenni az óvintézkedéseket, vagy időben lehet váltani megfelelőbb kontaktlencsére, vagy szemüvegre. De ami a legfontosabb, hogy bátran vonjuk bele a diskurzusba orvosunkat, ha hosszú órákat töltünk el a gép előtt, és úgy érezzük, hogy ez hatással van a látásunkra. Ő minden bizonnyal fel fogja hívni a figyelmünket minden fontos dologra. De addig is, amit mindenki megtehet: 20/20/20 és pislogás ezerrel!

2010. március 8., hétfő

Újratöltve: Mit várhatunk el egy kontaktlencsétől?

A kérdés ugyanúgy aktuális, mint egy, kettő vagy több 10 évvel ezelőtt volt. Fontos néha újra átgondolni, és megfogalmazni, hogy mi az, amit elvárunk egy kontaktlencsétől. Ha egy egyszerű párhuzamot nézünk a számítástechnika világából, akkor egyértelmű, hogy egy számítógép felé is merőben más elvárásaim vannak, mint pár évvel ezelőtt. Ha új laptopot veszek, elvárom, hogy legyen benne például Bluetooth, vagy webkamera. Ugyanakkor két évvel ezelőtt ezek talán eszembe se jutottak volna. Valahogy így van ez a kontaktlencsékkel is. Éppen ezért ne elégedjünk meg az elavult megoldásokkal, hanem merjük nagyobbra szabni az igényeinket!

Alapvetően három dolog van, amit minden kontaktlencsétől elvárok. Ez a három a megfelelő látáskorrekció, a kényelem, és a biztonság. Azonban a technika fejlődésének hála, mára már egészen speciális dolgokat is el lehet várni egy kontaktlencsétől, és egy-két éven belül pedig legmerészebb álmaink is valóra válhatnak. Ugyan miért elégedjek meg olyan kontaktlencsével, ami nem tudja mérni a vérnyomásomat, vagy a cukorszintemet? Bizony, ilyen speciális lencsék már most is rendelkezésre állnak (technikai szinten), de a jövő számtalan új, tudományos-fantasztikus regénybe illő dolgot tartogat.


Nem lehetetlen, hogy az új évtizedben az lesz az egyik fontos követelmény a kontaktlencsékkel szemben, hogy tudjon időjárás jelentést adni, vagy, hogy folyamatosan egy digitális térképen vetítse a szememre, hogy éppen merre jár a gyerek, vagy, hogy hol van forgalmi dugó a városban. Ma már létezik olyan mobiltelefon, ami a szemmozgást érzékeli, és így, pusztán a szemünk bizonyos irányban történő mozgatásával fel lehet venni a hívást. Ha ezt a technikát beleépítik egy kontaktlencsébe, akkor az sem lesz elképzelhetetlen, hogy a kontaktlencsénken keresztül vásároljunk, vagy böngésszük a netet, pusztán szemmozgással irányítva.

Felmerül azonban az a kérdés is, hogy valóban szükségünk van-e ezekre a fejlesztésekre? Modern világunk már így is annyira személytelen, digitális valósággá vált, hogy meggondolandó, vajon érdemes-e ezekkel a "szuper-kütyükkel" még inkább magányossá, embertelenebbé tenni. Ugyanakkor kétségtelen, hogy bizonyos fejlesztésekben megvan a lehetőség, hogy gyorsabbá tegyék a mindennapi ügyintézés fázisait - így elméletben több időt hagyva a fontos, személyes kapcsolatoknak.

Visszatérve kicsit az alapkérdéshez, van még egy nagyon fontos dolog, amit mindenképpen el kell várni egy kontaktlencsétől. Ez pedig az, hogy a lehető legtöbb oxigént tudja átereszteni. A szem cornea részében nincsenek vérerek, és ezért a sejteknek a zavartalan működéshez szükséges oxigénmennyiséget a levegőből kell megszerezniük. Ha viszont letakarjuk "őket" egy kontaktlencsével, akkor ez nehezebben megy. A legújabb kontaktlencsék már olyan jó oxigén áteresztő képességgel rendelkeznek, hogy a minimális mennyiségnél akár 5-ször többet is át tudnak ereszteni.

Hogy a technika fejlődésével majd néhány év múlva mit fogunk ténylegesen elvárni egy kontaktlencsétől, azt nem tudom. De azt sejtem, hogy a biztonság továbbra is az első helyezettek között lesz.

2010. március 1., hétfő

A nagy szemek nyomában

Sok mindent elmond valakiről a szeme. Egy-egy pillantásból könnyen olvashatunk ki szimpátiát, érzelmeket, még akár szerelmet is. De egy dologban a legtöbb ember egyetért. A nagy szem szép. Persze nem mindenkit áldott meg a sors szép, tökéletes nagy szemekkel – de a tudománynak hála, ma már van olyan színes kontaktlencse, ami optikailag nagyítja a szemet egy trükkös megoldással.

A nők a történelem során mindig nagy szemet szerettek volna. A nagy szem azonban sajnos adottság. Mégis, hamar rájöttek arra, hogy a pupilla kitágulásával optikailag olyan hatást lehet elérni, mintha a szem nagyobb lenne. Ha valaki örül, vagy érdeklődéssel figyel, akkor annak automatikusan kitágul a pupillája – és ezt az emberek önkéntelenül is vonzónak tartják. Ezt a kitágult pupilla állapotot különböző szemcseppekkel igyekeztek elérni – de hamar kiderült, hogy ezeknek milyen káros mellékhatásaik vannak.

Szerencsére ma már könnyebb a helyzet. Nagy örömmel fedeztem fel ugyanis, hogy a CIBA Vision színes havi kontaktlencséinél a legtöbb modellbe be van építve egy sötét szélső szegély, ami optikailag nagyítja a szemet, elmélyíti a pillantást. Az ilyen kialakítású színes lencséket Circle kontaktlencséknek hívják, a szélein végigfutó (körbefutó) sötét részről elnevezve. És valóban, ez az egyszerű trükk elegendő arra, hogy igézőbbé, nagyobbá változtassa a szemet.

Nálunk, a Yukkán több ilyen színes kontaktlencséből is válogathatsz, elég, ha ide klikkelsz, és kiválasztod a legjobban tetsző sötét szegéllyel rendelkező modellt!

Külön érdekes, hogy ezt a fajta kontaktlencsét Dél-Koreában találták fel. Mivel az ázsiaiak szeme a legtöbb esetben mandula-formájú: ezért nekik talán még fontosabb, hogy az amúgy is „szűkebb” szemüket „nagyítsák”. Ha nem is orvosilag, de optikailag mindenképp. Mert mi is lehetne szebb egy hatalmas, egzotikus mandula-vágású szemnél?

2010. február 22., hétfő

Színeket kiemelő (tükröző) kontaktlencsék

Szinte már kánonban fújjuk, betéve tudjuk, hogy mi az a színkiemelő kontaktlencse. Igen, az olyan lencse, ami nem változtatja meg a szemed eredeti színét, csak ragyogóbbá teszi, kiemeli annak színét. Csakhogy a mai poszt nem ezekről szól. A cím becsapós, hiszen egy újdonságról van szó, ami nem a szemed színét emeli ki, hanem a nézett tárgyak színét!

A Mirror Tinted (festett, tükröző) kontaktlencsék fantasztikus lehetőségekkel kecsegtetnek. Ezek a lencsék olyan intelligensek, hogy bizonyos színeket képesek felismerni, és azokat kiemelni, erősebben láthatóvá tenni a szem számára. Hogy mikor jön ez kapóra? Például teniszezés közben. Nagy előnyt jelenthet például, ha a teniszlabda halványzöld színét felerősíti a kontaktlencse, hogy jobban lássuk, hamarabb vegyük észre a felénk tartó labdát. Itt természetesen a pillanat törtrészéről van szó, amikor a hamarabbról beszélünk, de például egy ilyen kontaktlencsével - mondjuk fekete szín kiemelésűt használva - akár a jégkorong meccset is élvezet lehet nézni tévén keresztül, mert fogjuk látni a korongot.

A lehetőségek szinte végtelen tárháza nyílik így meg előttünk. Rengeteg dolgot megkönnyíthet ez a kontaktlencse. Befűzni a cérnát a tűbe, elolvasni egy nagyon halvány szöveget – gyakorlatilag minden olyan tevékenységhez hasznos, ahol nagyon kicsi, vagy nagyon halvány dolgokat kell figyelni, nézni. Másik remek tulajdonsága ezeknek a lencséknek, hogy ellenállnak a Nap ibolyán túli (UV) sugarainak is, sőt a napfény erősségéhez mérten sötétednek, vagy világosodnak alkalmazkodva a változó körülményekhez, hogy mindig a legtisztább látásélességet eredményezzék.


Gyakorlatilag az összes sporthoz, ahol gyorsan mozgó labdákat kell kergetni, nagy segítség lehet ez a kontaktlencse újdonság. Bár én inkább búvárkodáshoz próbálnám ki. Hogy a pici színes halakat még szebben lássam. De hát ízlések és pofonok...

2010. február 15., hétfő

Még tart a síszezon - akciós síelős csomag!

Nyakunkon a téli olimpia, elkezdődtek a játékok Vancouverben. Elnézve a havas lejtőket és az őrült száguldást, könnyen kedvet kaphatunk ahhoz, hogy mi is csúszkáljunk egy kicsit. Télen, főleg ha téli sportokról van szó, a szemüveg igencsak hátráltató tényező lehet. Nem beszélve arról, hogy bepárásodik, meg a köd-részecskék is könnyen megtapadnak rajta, és ha elesünk akár korcsolyázás, akár síelés közben - amire azért jó esélyünk van - könnyen eltörhetjük drága szemüvegünket. (De a törhetetlen szemüveg is megsértheti arcunkat, ha nem vigyázunk.)

Egyszer használatos napi kontaktlencsével minden további nélkül könnyedén kiválthatjuk szemüvegünket, és élvezhetőbbé tehetjük a téli sportokat. Az előnyeit már számtalanszor elmondtuk. Nem párásodik, nincsenek holtterek a perifériás látómezőben, könnyedén befér a síszemüveg alá, és az esetleges bukdácsolásnál, esésekkor nem okoz sérülést viselőjének. Mostanában több síelő is lenyilatkozta, hogy ők bizony kontaktlencsét hordanak versenyzés közben. Ha valakik, akkor ők tudnak valamit.

Ha pedig síelést tervezel Magyarországon, akkor nem érdemes sokat habozni, hiszen fokozatos felmelegedés várható, az éjjeli mínuszok mellett nappal plusz 1-2 fok körül alakul a hőmérséklet az elkövetkező héten, ami az eddig lehullott jelentős mennyiségű hó szép lassan történő elolvadását jelenti. És arról se feledkezz meg, hogy mi az, amit mindenképpen vigyél magaddal a síléc, a síkötés, a síbakancs, a síruha, a síszemüveg, és a forralt boros demizson mellett! Igen, kitaláltad: egy kis neszeszerben a kontaktlencse szettedet egyszer használatos napi kontaktlencsékkel feltöltve!

Ezt nálunk a Yukkán könnyedén be is szerezheted! Ne maradj le az akciós termékről! (Klikk)

2010. február 8., hétfő

Ne hagyd abba a sportolást, ha elromlik a szemed!

Pedig sokan abbahagyják! Egy mostani angliai felmérés egyenesen arról számolt be, hogy Nagy Britanniában 5 millióan azért hagyták abba az aktív sportolást, mert elromlott a látásuk. Rendben van ez így? Nem hinném! Nem is kell messzire menni, hogy kitaláljuk, mi lehet a megoldás. Főleg egy kontaktlencse-blogon. Hát persze hogy a kontaktlencse. Ez nem is kérdés...

Szerencsére azért jó ellenpélda is van. Justin Henin Hardenne egykori világranglista vezető teniszezőnő (7-szeres Grand Slam győztes) körülbelül 20 hónappal ezelőtt vonult vissza a versenyzéstől. Ezután mindkét szemén lézeres operációt hajtottak végre. Amióta visszatért a teniszpályára, kontaktlencsében teniszezik – és nem is akárhogyan. A néhány hete befejeződött versenyen "csak" a döntőig jutott, ahol a jelenlegi világelső Williams végül betartotta a papírformát, és nyert.


Henin azonban elégedett. Ugyanis egy évvel ezelőtt elképzelni sem tudta volna, hogy ilyen rövid idő alatt visszatérnek régi sikerei a teniszpályán, és elmondása szerint ez nagyrészt a kontaktlencséjének köszönhető.

Tehát látáskorrekcióra szorulók! Van remény, van megoldás! Igaz, sok sportot nem lehet szemüvegben azonos szinten művelni – de kontaktlencsében igen! És hogy milyenben? Tapasztalataink szerint sportoláshoz a legmegfelelőbb napi, eldobható kontaktlencsét választani. Praktikus, nem tragédia, ha bepiszkolódik, vagy esetleg elszakad, és remekül helyettesíti a szemüveget a sportolás alatt. Sőt lehet, hogy annyira jól beválik majd, hogy nem is fogod akarni visszavenni a szemüvegedet...

Vess egy pillantást a napi kontaktlencséinkre kínálatunkban! (klikk)

2010. február 1., hétfő

Mit várhatsz el egy színes kontaktlencsétől?

Először is gyorsan ketté kell választani a dolgot. Ugyanis a színes kontaktlencsék között alapvetően kétfélét találunk. Vannak a kiemelő színnel ellátott lencsék, és a fedőszínnel ellátottak. A kiemelő színnel rendelkező kontaktlencse csak élénkíti a szem színét, és csak világos szeműeknek ajánlott, míg a fedőszínű kontaktlencsék teljesen meg tudják változtatni a szem színét. És valóban meg is teszik? Néhány kivételtől eltekintve igen a válasz.

A kiemelő színnel ellátott kontaktlencsék – mivel ezek karakteresebbé, csillogóbbá teszik a szemet – csak a világos szemszínekre vannak hatással. (Gondoljunk csak bele, ha egy sötét szemet szeretnénk hangsúlyozni, akkor az csak még sötétebb lenne.) Lássuk, mit tudnak a fedőszínű lencsék!


Sokan panaszkodnak arra, hogy a fedőszínű lencse nem takarja el egészen az eredeti szemszínüket. Itt több dolgot is mérlegre kell állítani. Egyrészt középen minden kontaktlencsén van egy viszonylag nagyobb, kör alakú „lyuk” (színtelen rész). Ez azért van, mert a pupilla (amin keresztül látunk) a fényre reagálva tágul-szűkül. Ezért például, ha éppen összeszűkül a pupillánk, akkor könnyen kilátszódhat az eredeti szemszínünk a lencse közepénél.
A kontaktlencse technika ma még nem tart ott, hogy fényerősségre azonnal tágulással reagálni képes kontaktlencsét gyártson. Tehát, ha teljesen meg szeretnénk változtatni a szemünk színét, akkor sajnos számolnunk kell azzal, hogy középen a pupillánk mellett – a fényviszonyok változásának megfelelően – előbukkanhat egy parányi részen az eredeti szemszínünk.

Másrészt kicsit a hajfestéshez lehetne hasonlítani a folyamatot. A fedőszínű kontaktlencsék úgy működnek, hogy a lencse belsejébe zárt festékanyag eltakarja a szem eredeti színét – így változtatva meg azt. Viszont a nagyon sötét szeműekkel előfordulhat, hogy nem minden lencsetípus rejti el teljesen a természetes szemszínüket. Ahogy egy éj-fekete hajat is nehezebb szőkére festeni, mint egy gesztenyebarnát; a kontaktlencsébe zárt festékanyagok minősége, színező ereje is különböző – és hatással van az eredményre az is, hogy mekkora a differencia a kiindulási és az óhajtott szín között. Azonban mindenki találhat olyan kontaktlencsét, amivel egészen más színűre változtathatja meg a szemét. Erre nem is kell más bizonyíték, mint a crazy lencsék, vagy buli lencsék létezése.

Panaszként gyakran felmerül az is, hogy az új szemszín nem tűnik természetesnek. De hát hogyan is hatna természetesen egy kreol bőrű, fekete hajú emberen a világoskék szem?

Amire viszont mindenképpen figyelni kell, ha úgy döntünk, hogy színes kontaktlencsét szeretnénk viselni, hogy ez a kontaktlencse is, mint ahogy az összes többi, csak orvosi felügyelet alatt viselhető. Ha gyakran szeretnénk hordani színes kontaktlencsénket, érdemes olyat választani, aminek nagyon nagy az oxigén áteresztő képessége. Ez azért fontos, mert a cornea-ban nincsenek vérerek, amik el tudnák látni oxigénnel ezeket a szöveteket, így a megfelelő oxigén ellátást a levegőből kell megszereznie. Ha a kontaktlencse nem enged át kellő mennyiségű oxigént, akkor hosszútávon káros mellékhatások jelentkezhetnek – többek között ezért csak orvos írhatja fel a színes kontaktlencsét is.

Összességében elmondható, hogy érdemes kipróbálni a színes kontaktlencséket, ha szeretnénk változtatni külső megjelenésünkön. Azzal a kitétellel, hogy a feketerigóból sem lesz gólya, hiába festjük pirosra a csőrét és fehérre a tollát.

2010. január 25., hétfő

Már az oroszlánok is

Ami néhány éve – hát még néhány évtizede – viccnek hatott volna és elképzelhetetlennek tűnt, az mára valóság lett. Egy olaszországi állatkertben élő nőstény oroszlán kontaktlencsét kapott! A hír nem kacsa – sőt komoly orvostudományi háttere van.

Legkorábban talán Leonardo Da Vincihez köthetőek a látás kontaktlencsével való korrigálásának elméletei, és az optika helyes alapelveinek lefektetése, felismerése is az ő nevéhez fűződik. Mégis, csak a 18. század végén született meg az első szemfelszínnel érintkező lencse, ami még nem nagyon hasonlított a mai kontaktlencsékre. Thomas Young angol fizikus önmagán tesztelte ezt a mai kontaktlencsék ősének tartott „vízzel töltött fémtubust”. Később üvegből, majd a hatvanas évektől kezdve egy sokkal kedvezőbb anyagból, hidrogélből, gyártották az egyre jobban illeszkedő kontaktlencséket. Az utóbbi évtized nagy újítása a szilikon-hidrogél alapanyag volt, ami a lehető legtöbb oxigént ereszti át a szemnek, és olyan vékony lencsék gyártását teszi lehetővé, hogy szinte nem is lehet észrevenni őket.


A tudomány fejlődésével egyre inkább kezdték orvosi célokra is felhasználni a kontaktlencséket. Szembetegségek gyógyítására, látásromlás megelőzésére, de még vércukorszintmérésre is vannak speciális kontaktlencsék. És hogy mi a helyzet a szóban forgó oroszlánnal? A nőstény nagymacskának zöld hályogja volt. Meggyengült látása miatt nem evett – és így igencsak leromlott az egészségi állapota. Azonban miután kontaktlencse implantátumot kapott, állapota javulni kezdett!

A sikeren felbuzdulva a német S&V technlogies bejelentette, hogy immár több állatnak is készítettek kontaktlencsét, például zsiráfoknak, tigriseknek és medvéknek is, akik szintén zöld hályogtól szenvednek.
Már csak azt várom, hogy a vakondoknak mikor ültetik be az első kontaktlencsét. Ha vakon ilyen jó labirintusokat tud fúrni, milyen lesz, ha látni is fog?

2010. január 18., hétfő

Lehet még biztonságosabb?

Úgy vagyok ezzel, hogy ha új, biztonságosabbnak mondott kontaktlencse technikáról hallok, akkor nagyon is megfontolom, és általában ki is próbálom. A szemem egészsége ugyanis nem játék. Mindennek a kulcsa azonban két nagyon egyszerű dolgon múlik – a higiénián és az alaposságon. Mindeddig különösen is kellett arra figyelni, hogy tiszta kézzel helyezzük be a kontaktlencsét. Azonban Dr Chuck R Courtenay megalkotta az Eye-POD nevű szerkezetet, amely segítségével a szem érintése nélkül lehet ki- és behelyezni a kontaktlencsét, sőt szemcseppet is adagol a gépezet. A forradalmi újítás abban rejlik, hogy bizonyos gravitációs erőt kihasználva a szerkezet bármilyen szögben képes egy, vagy több csepp szemcseppet eljuttatni a szem felszínére. Nem kell többé hátrahajolni, lefeküdni ahhoz, hogy szemcseppet adjunk be magunknak, és a találmány az adagolást is pontosan végzi.


Az Eye-POD használatával garantált, hogy nem nyúlunk a szemünkbe piszkos kézzel, így ezt a rizikó faktort kilőve egy fokkal biztonságosabbá tettük a kontaktlencse használatot. Azonban a nőknek nehezebb a dolguk és vannak olyan dolgok, amikre nem árt nagy figyelmet fordítani a kontaktlencse viselés során. A hosszú köröm, a sminkből eredő apró szálak, porok, és a női hormonok, amelyek fogékonyabbá teszik a szemet az allergiára, és megbetegedésekre szintén a kontaktlencse ellen dolgoznak. A kézen nyomokban megmaradó testápolók, vagy kézkrémek is bekerülhetnek a kontaktlencse felületére, ami azután irritációt eredményezhet. Mit lehet tenni, hogy elkerüljük ezeket? Ahogy az elején is említettem, mindennek az alapja a higiénia. Másrészt meg a felsoroltak alapján nagyon is úgy tűnik, mintha Dr Courtenay direkt a nőknek készítette volna el az Eye-POD-t. Mert ha nem kell a szemhez nyúlni a kontaktlencse behelyezése közben, akkor az esetleges szennyeződések, apró molekulák a bőrön nem tudnak eljutni a kontaktlencse felszínére a behelyezés közben.

A biztonság továbbá a kontaktlencse alapos tisztításából származik. Ha esetleg nem bízunk magunkban ezen a téren, akkor itt is akad gépiesített megoldás. Két poszttal korábban pont egy ilyen találmányról írtunk, a Jitter Bugról. És hogy lehet-e még ennél is biztonságosabb a kontaktlencse viselés? Talán igen, mert minden hasznos találmány erre törekszik. De ez még a jövő zenéje.

2010. január 11., hétfő

Még mire jó a kontaktlencse ápolószer?

Az alapvető funkciójával nyilván mindenki tisztában van, a kontaktlencse ápolószer a kontaktlencse tisztítására, tárolására, ápolására való. Ezzel körülbelül olyan nagy igazságot mondtam, minthogy a Föld kerek és forog. De komolyra fordítva a szót, egy nagyon hasznos sminktippet olvastam nemrég, ami először megdöbbentett, de tényleg van benne logika, sőt működik is!

A lényeg, hogy sminkelés előtt, (pontosabban mielőtt a szemhéj árnyékolásához hozzákezdenénk) mártsuk bele az ecsetet egy kontaktlencse ápolószerbe. Így a szemfesték tartósabban fennmarad, hiszen a kontaktlencse ápolószer sodium chlorid (só) tartalma visszatartja a vizet, ezáltal sokkal erőteljesebbé, és teljesebbé is teszi a smink színét. Persze erre a célra ne ugyanazt az ápolószert használjuk, amivel utána a kontaktlencsénket is tisztítjuk. Érdemes külön a sminkeléshez beszerezni egy külön flakonnal – nehogy a sminkecsetről esetlegesen leváló szálak, porok elkeveredve az ápolószerben megtapadjanak a kontaktlencsénken egy későbbi tisztítás alkalmával.
Az eredeti ötletgazda nem más, mint Diana Manzanares smink művész, aki nem kisebb nevekkel dolgozik együtt, mint a Chanel, a Laura Mercier vagy a L’Oréal. Ötletét a New York-i Examiner lapban publikálta, és azóta szerte a világon sokan használják ezt a sminktippet. Ja, és hogy melyik ápolószert használja ehhez? Talán nem meglepő, hogy a Bausch & Lomb által gyártott Renu Multiplust (Klikk). Ez, a legutóbb környezetvédelmi díjjal is kitüntetett, kontaktlencsegyártó cég legnépszerűbb ápolószere, amely univerzálisan használható lágy kontaktlencsékhez. Ha kedvet kaptál ahhoz, hogy kipróbáld, akkor nálunk a Yukkán is megrendelheted (Klikk). Vagy, ha csak elfogyott az ápolószered, és gyorsan beszereznél egy új adagot, akkor se habozz! (Klikk)

2010. január 4., hétfő

Gombnyomásra tiszta kontaktlencse

Mintha csak valahol a távoli – vagy talán nem is olyan távoli – jövőben lennénk, ahol gombnyomásra működnek a dolgok. Persze, ha belegondolok, nagyon sok dolog már most is gombnyomásra történik. Kávé, parkolójegy, tv, számítógép – persze szebb lenne, ha mondjuk beágyazó-gomb, és takarító-gomb is lenne a lakásban.... De ami késik, nem múlik, ugyanis egy amerikai feltaláló - Dave Zakutin – egy olyan szerkezettel állt elő, ami egy gombnyomásra megtisztítja a kontaktlencsét.

Dave Zakutin is kontaktlencsét visel – mint oly sokan szerte a világon - és saját elmondása szerint minden nap úgy kel fel, hogy valami hasznos dologgal szeretné könnyebbé tenni mindennapi életünket. Ezzel a kontaktlencse tisztító találmánnyal úgy tűnik sikerült célba érnie. A világon körülbelül 40 millió ember küzd nap, mint nap azzal, hogy hatékonyan megtisztítsa a kontaktlencséjét. Ezentúl elég, ha a kis szerkezetbe helyezzük a lencsét, becsukjuk, és megnyomjuk a megfelelő gombot – hogy a találmány egy kis „gyors vibrálással” megtisztítsa azt. Zakutin valószínűleg ezért keresztelte találmányát Jitter Bug névre, ami körülbelül „Vibráló bogarat” jelent.

Két kézenfekvő dolog miatt is nagyon tetszik nekem ez a találmány. Egyrészt megbízhatóbb, mintha én magam végezném a tisztítást, másrészt pedig sokkal gyorsabb. Tulajdonképpen nem is tudnék egy hátrányt sem felróni a számlájára. Akik pedig havi kihordású kontaktlencsét hordanak, minden bizonnyal nagy örömmel fogják fogadni ezt a szerkezetet, mert lerövidíti a mindennapos kontaktlencse ápolási rutinjukat. Én már nagyon várom, hogy a hazai üzletekbe is eljusson!
Creative Commons License A Yukka Blogon található tartalmak a Creative Commons Nevezd meg!-Ne add el!-Ne változtasd! 3.0 Unported Licenc feltételeinek megfelelően szabadon felhasználható.